25. júl 1943

Operácia David-Gorodka

Po zmarení hitlerovskej trestnej výpravy Saburovove oddiely opäť obnovili činnosť partizánskeho letiska i priechodnosť dôležitých nepriateľských komunikačných sietí. 5.júla 1943 sa začal historický boj pri Kursku. Podmienky, keď všetci partizáni musia zosilniť údery na tyl a komunikácie nemeckých hitlerovských vojsk v jednej z rozhodujúcich chvíľ Veľkej vlasteneckej vojny ..

Dňa 22. júla 1943 brigádny generál Saburov vydal rozkaz " O vykonaní bojovej operácie so zabraním David-Gorodka (okresné stredisko Bieloruska, pozn. autora) v noci na 25. júla 1943 " silami štyroch partizánskych oddielov, medzi nimi aj oddielom Jána Nálepku. V predvečer 24. júla Ćeskoslovenský oddiel pri plnení pokynov štábu vyššej jednotky, po dvojdennom pochode priblížil sa k David-Gorodku. Ćeskoslovenský oddiel, ktorý dostal rozkaz obsadiť most na východnom kraji David-Gorodka, presne splnil úlohu. V bojoch o most vynikli slovenskí partizáni Śuhajda, Bezaj, Kucharík a iní. Zabranie mosta zabezpečilo rýchly postup do mensta Leninovmu a ˇBuďonnému oddielu. Nad ránom k piatej hodine David-Gorodok hitlerovci vyprázdnili., stratili vyše 150 vojakov a dôstojníkov, mnoho zbraní a vojenského materiálu. Ćeskoslovenský oddiel zničil mnoho fašistického zariadenia a získal veľkú korisť: muníciu, potraviny, šatstvo, obuv a lieky. Zničenie david-gorodskej posádky upevnilo úspechy, ktoré dosiahla Saburovova vyššia jednotka v letných bojoch a znovu dokázalo bezmocnosť nemeckého velenia v boji s partizánmi.

D. Berlinskij, M. Pogrebinskij - Hrdina ZSSR Ján Nálepka, str.69-70, krátené


Podľa údajov rozviedky mala fašistická posádka v David-Gorodku 300 vojakov a dôstojníkov. Boa vyzbrojená mínometmi, delostreleckou batériou, ťažkými a ľahkými guľometmi a automatmi. Dôležitosť likvidácie posádky bola odôvodnená najmä tým, že do istej miery znemožňovala vychádzanie menších partizánskych skupín na severozápad od železničnej trate Sarny - Luninec - Pinsk na prepady a deštrukčné akcie. Obyvateľstvo mesta, ktoré bolo židovského pôvodu, okupanti postrieľali, a na ich miesta sa nasťahovali zradcovské elementy, miestni policajti a pod.

Štáb Źitomirských partizánskych oddielov vypracoval plán útoku na David-Gorodok. Hitlerovská posádka kládla veľmi tuhý odpor a takmer každý dom premenila na pevnôstku. Spolu s Arťuchovovým oddielom Buďonného a inými jednotkami zaútočili aj nálepkovci. Ich bojová úloha, ako toľkokrát predtým, nebola ľahká. Mesto bolo opevnené a oddiel bol vyčerpaný ustavičnými bojmi. Veliteľ Arťuchov a členovia jeho štábu osobným príkladom i cennými radami pomohli nálepkovcom úspešne obstáť aj v tejto bojovej skúške.

Úlohou Gočalovej čaty bolo preplaviť sa cez rieku Noryň a pomôcť oddielu Buďonného pri dobývaní nepriateľských objektov. Postup sťažovali guľomety a mínomety protivníka. Arťuchov sa osvedčil aj v pouličnom boji ako skúsený bojovník a rýchlo našiel spôsob, ako umlčať paľbu protivníka. V pouličných bojoch partizáni nepriateľa zničili a mesto oslobodili. Útočiace oddiely zabili a zranili 161 vojakov a dôstojníkov nemeckej posádky, 80 policajtov a niekoľko príslušníkov civilnej správy okupantov. Tri muničné sklady stali sa vzácnou trofejou partizánov.

Z nálepkovcov sa v boji vyznamenal guľometník Jozef Galanský a jeho pomocník Peter Bobek.  Správnym palebným postavením zničili veľa nepriateľských vojakov. 

/ Jozef Galanský a Peter Bobek prešli do československého partizánskeho oddielu v prvých dňoch jeho založenia. Galanský sa zúčastnil všetkých bojov oddielu. Po prechode frontu bojoval ako veliteľ čaty v II. paradesantnej brigáde na povstaleckom území Slovenska, kde bol ranený. Peter Bobek sa po prechode frontu zúčastnil voacerých významných bojov III. československej brigády až do zranenia na hraniciach Československa roku 1944./

Účasť československého partizánskeho oddielu v bojoch o mesto David-Gorodok bola významnou previerkou bojaschopnosti a morálnej a politickej konsolidácie jeho rpíslušníkov po prekonaní prvých ťažkostí partizánskeho spôsobu života. Ukázalo sa, že nálepkovci si osvojili novú a dosiaľ takmer neznámu taktiku boja, ich bojová morálka sa upevnila. Dokázali znášať mimoriadne ťažkosti, ktoré so sebou prinášala partizánska vojna.

Viliam Śalgovič - Kapitán Repkin odchádza, str.199-200, krátené

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky